przeslij znajomemu

Toltekowie

Toltekowie

Kim są Toltekowie i nauczyciele tolteccy? Na czym polegają nauki tolteckie? Kilka słów wstępu o historii i teraźniejszości nauczania tolteckiego.


     
                                                             Toltekowie


      Ponad dwa tysiące lat temu Toltekowie byli znani w całej Ameryce Środkowej i południowej części Ameryki Północnej jako artyści i ludzie wiedzy. Historycy i archeolodzy mówią o Toltekach jako o narodzie. Nie był to jednak jednolity naród. Byli to mężczyźni i kobiety - nauczyciele, naukowcy, artyści, architekci, uzdrowiciele i szamani, którzy stworzyli specyficzną społeczność, której celem było wspólne tworzenie życia w którym świętość sąsiadowała z codziennością.

       Toltekowie zbierali się w grupy /partidos/ prowadzone przez naguala /nauczyciela-mistrza/. Mieszkali w Teotihuacan - świętym miejscu , zaplanowanym i zbudowanym w celu ułatwienia drogi wojownika - podróży ku Słońcu, podróży którą każdy z Tolteków przechodził samodzielnie wewnątrz siebie, wraz ze swoim partido i w formie zewnętrznej - wzdłuż Alei Umarłych, która stanowi centralną oś Teotihuacan.

       Celem Tolteków było przekształcenie zwykłej ludzkiej świadomości i osiągnięcie wolności osobistej. Byli wojownikami - walczyli jednak nie z innymi ludźmi, lecz z własnymi słabościami i negatywnymi wzorcami zachowania. Byli jak jaguary – tropili je i w odpowiednim momencie dokonywali przemiany. Celem tych wojowników było i jest takie przekształcenie snu w którym żyją, aby osiągnąć Niebo na Ziemi.

       Teotihuacan pozostawał centrum ezoterycznym, duchowym i naukowym oraz świętym miejscem przemiany i transformacji przez setki lat. Jednak pod wpływem naporu kultury europejskiej i nadużycia mocy przez część uczniów w celach osobistego zysku, wiedza toltecka przeszła do podziemia, aby uchronić czystość nauczania przed nawet przypadkowym złym użyciem. Przez kilkaset lat była kultywowana w ukryciu, przez kilka linii lub rodów. Istniała jednak przepowiednia, że nadejdzie dzień, kiedy mądrości tolteckie i toltecki sposób życia będą otwarte dla ludzi i zostaną rozprzestrzenione na cały świat. I tak też się stało. Poszczególne linie tolteckie otwierają się na zewnętrzny świat i ich duchowa mądrość zdobywa zwolenników w wielu krajach.

       Nauki tolteckie ujrzały światło dzienne wraz z książkami Carlosa Castanedy, który był uczniem meksykańskiego szamana don Juana Matusa. Coraz bardziej znana w różnych krajach jest linia Rycerzy Orła /Eagle Knight lineage/, której mistrz don Miguel Ruiz jest autorem bestsellerów „Cztery Umowy" i „Ścieżka Miłości”. Don Miguel Ruiz jest osobą, która poświęciła swoje życie idei zmiany snu planety- ze snu opartego na strachu na sen oparty na miłości. poprzez szerzenie mądrości tolteckich w świecie zachodnim. Nauka toltecka zawarta na tej stronie wywodzi się właśnie bezpośrednio z linii Rycerzy Orła don Miguela Ruiza. Ja sam uczyłem się przez wiele latu u nauczycieli tolteckich don Luisa Molinara i Victorii Allen, wielokrotnie byłem w Teotihuacan, w tym na podróży mocy prowadzonej przez don Miguela Ruiza.

       Nauka i wiedza toltecka nie jest religią ani tym bardziej sektą. Jest to raczej styl życia, sposób patrzenia na świat, który wywodzi się z tych samych źródeł, co wszystkie tradycje ezoteryczne i główne religie. Nauczanie tolteckie szanuje wszystkie religie a także szanuje wszystkich mistrzów duchowych i awatarów, którzy nauczali na Ziemi.

       Tolteccy mistrzowie i nauczyciele oferują wiedzę na temat świata i człowieka oraz system nauczania mający na celu wielowymiarowy rozwój duchowy. Mówią o tym, że to w jaki sposób postrzegamy świat i "całą rzeczywistość" zależy od snu, który śni nasz umysł. Sny bywają różne. Sen naszego umysłu jest zawsze oparty na strachu. Możemy jednak się obudzić i zacząć zmieniać ten sen. Stwarzać własny sen, oparty na bezwarunkowej miłości, akceptacji siebie i innych i otwartości. Jest to nic innego jak tworzenie nowej rzeczywistości - rzeczywistości, która służyć ma naszemu szczęściu, szczęściu naszych najbliższych i społeczności, w której żyjemy. Na tym polega toltecka magia. Wszystko jest możliwe. Dosłownie wszystko, ponieważ sen w którym żyjesz jest śniony przez Ciebie.

       Temu celowi służy cały system tolteckich technik i praktyk, które były doskonalone przez setki i tysiące lat i przetrwały aż do dzisiaj. Mądrości Tolteków były i są nauczane na trzech poziomach: Mistrzostwo Świadomości, Mistrzostwo Transformacji oraz Mistrzostwo Intencji /lub Mistrzostwo Miłości/.
Kiedyś ludzie poświęcali całe życie, aby zgłębić arkana wiedzy tajemnej, żeby w końcu "stać się jednością ze Słońcem". Dzisiaj też wymaga to wiele samozaparcia i dyscypliny. Ale nie jest celem samym w sobie. Chodzi o to, aby móc być szczęśliwym w każdej chwili i potrafić wyrażać się w sposób autentyczny i twórczy. I w ten twórczy sposób dążyć do swoich marzeń i celów życiowych.
 wersja do druku przeslij znajomemu

Jeśli nie masz czasu, aby teraz przeczytać wszystkie arykuły
z tej strony - możesz je dostawać mailem raz na 10-15 dni

   

 Zgadzam się z Polityką Prywatności