Czy Kundalini Joga jest niebezpieczna?

0
6226

Bardzo często, gdy rozpoczynasz praktykę, zwłaszcza Kundalini jogi, spotykasz się z informacjami o niebezpieczeństwie płynącym z jej uprawiania (sekta! szatan! opętanie! – słyszałam już chyba wszystko, czytałam jeszcze więcej…).

W sieci mnóstwo jest opisów traumatycznych doświadczeń osób, które rzekomo doświadczyły przebudzenia Kundalini. Jak podchodzić do takich rewelacji? Czy rzeczywiście powinnaś się obawiać?

Postaram się wyjaśnić kilka ważnych kwestii i nieco Cię uspokoić.

Zanim rozpoczniesz praktykę, powinnaś wiedzieć i rozumieć, czym jest Kundalini.

Świadomość, że pracujesz z energią ma ogromne znaczenie. Kundalini joga to jedna z najbardziej zaawansowanych i potężnych form jogi, daje efekty niemal natychmiast i dlatego niezwykle ważne jest, byś nie tylko wykonywała krije, ale także rozumiała, w jaki sposób działają i jak na Ciebie wpływają. Jeśli rozważasz rozpoczęcie praktyki Kundalini Jogi, a wciąż nie wiesz, czym jest Kundalini, koniecznie odwiedź działy:

  • Kundalini Joga oraz
  • Kundalini.

Najważniejsze, co powinnaś wziąć pod uwagę, to fakt, że Kundalini Joga jest potężnym narzędziem i jeżeli nie podejdziesz do niej z odpowiednim respektem i inteligencją, możesz doświadczyć nieprzyjemnych efektów, trudności i problemów. Nie powinno to jednak odstraszać Cię od rozpoczęcia treningu. Jak mówi jedna z najpopularniejszych obecnie nauczycielek Kundalini na świcie, Ana Brett, „niepraktykowanie Kundalini jest niebezpieczniejsze niż jej praktykowanie”.

To nie przebudzenie Kundalini jest niebezpieczne, ale PRZEDWCZESNE przebudzenie Kundalini.

Jeżeli odpowiednio praktykujesz, nic Ci nie grozi. Będziesz doświadczać wszelkich korzyści i cudów związanych z Kundalini jogą i uzdrowisz ciało, umysł i ducha.

Krije w Kundalini jodze w większości zostały zaprojektowane w taki sposób, że odpowiednio przygotowują ciało i układ nerwowy na przebudzenie Kundalini, nie prowokują natomiast jej przedwczesnego rozbudzenia. Jeżeli wykonujesz odpowiednio krije, medytujesz i przestrzegasz wszystkich ważniejszych zasad, jesteś bezpieczna.

Każda forma jogi zmierza do przebudzenia Kundalini

Jeszcze raz warto podkreślić, że przebudzenie Kundalini jest czymś cudownym – jeżeli jesteśmy na nie odpowiednio przygotowane.

Kundalini joga jest zwykle wywyższana ponad inne formy jogi, ponieważ gwarantuje błyskawiczne postępy wszystkim, którzy praktykują ją z oddaniem, szacunkiem i wiedzą. Szybciej, niż inne formy jogi oczyszcza centra energetyczne, ładuje i harmonizuje czakry i zapewnia szybszy i silniejszy przepływ energii (Kundalini Shakti). Dzięki temu, droga do osiągnięcia fizycznych i duchowych postępów jest prostsza niż w innych formach jogi.

Niestety, tutaj właśnie pojawia się pewne zagrożenie.

Nieprawidłowa praktyka, połączona z niewłaściwym stylem życia, złym przygotowaniem i nieodpowiednim podejściem może sprawić, że nagle uwolnione zostanie więcej energii, niż ciało (i układ nerwowy) jest w stanie przyjąć. Może się wówczas pojawić szereg nieprzyjemnych i bardzo przykrych objawów, które nazywamy (również w fachowej literaturze psychologicznej i psychiatrycznej) „syndromem kundalini„.

Co ciekawe, czasami do przebudzenia Kundalini dochodzi pod wpływem czynników, które nie mają nic wspólnego z jogą, a syndrom kundalini dotyka osób, które w życiu nie praktykowały żadnej formy jogi.

Syndrom Kundalini można leczyć!

Przedwczesne przebudzenie Kundalini, choć nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych doświadczeń życiowych, nie trwa do końca życia i istnieje wiele technik, które łagodzą nieprzyjemne objawy i pozwalają je „wyleczyć”.

Jak rozpoznać przebudzenie Kundalini?

Objawów przebudzenia Kundalini jest wiele i w każdym przypadku mogą się one różnie przejawiać. Istnieje szereg najczęściej występujących zjawisk.

Inteligentna praktyka Kundalini jogi to najlepsze narzędzie, by kontrolować energię w ciele i życiu!

W idealnej sytuacji, chcemy, by przebudzenie Kundalini nastąpiło w gotowym do tego ciele. Nie ma lepszej metody na przygotowania ciała i układu nerwowego na większy przepływ energii, niż poprzez inteligentną praktykę Kundalini jogi. Co to oznacza?

Wiele artykułów na Yogince omawia ważne kwestie dotyczące świadomego i bezpiecznego przebudzenia Kundalini, niemniej poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych porad.

Jak bezpiecznie praktykować Kundalini jogę?

  1. Nigdy nie przesadzaj i nie przekraczaj granic możliwości. Ta zasada to absolutny numer 1 w bezpiecznej praktyce Kundalini jogi. Nigdy nie idź dalej, niż pozwala na to Twoje ciało. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś motywować się do sporego wysiłku: często podczas praktyki usłyszysz nauczyciele, mówiącego, że jeszcze kilka powtórzeń, a ból zniknie, jednak zawsze, bez względu na wszystko słuchaj swojego ciała i jego ograniczeń. Ta zasada tyczy się z resztą wszystkich form jogi. Niezależnie, czy robisz asany, ćwiczenia oddechowe, czy medytujesz: nie przekraczaj granic możliwości. Największe znaczenie ma systematyczność, koncentracja i utrzymywanie wysokiego, dość trudnego poziomu, który gwarantuje rozwój.
  2. Pamiętaj o rozgrzewce. Bez niej Twój kręgosłup i Twoje ciało nie są gotowe na krije i organizm może źle zareagować, a przy okazji możesz doprowadzić do kontuzji.
  3. Nie przesadzaj z medytacją nad czakrami. Co rusz można spotkać się z wyznaniami joginów (zapytaj Google lub Youtube!), którzy poprzez wyłączne lub nadmierne medytowanie nad czakrami powodują zaburzenie równowagi. Istnieje kilka potężnych medytacji, które wpływają na czakry, nie powinny być one jednak stosowane jako jedyny element praktyki lub jako dominująca jej część. Praktyki te otwierają centra energetyczne i stymulują większy przepływ energii, niebezpieczeństwo pojawia się, gdy nerwy, gruczoły, organy wewnętrzne, kanały psychiczne (nadie), etc, nie są na tyle silne, by poradzić sobie z tym przepływem. Najlepiej brać się za ich praktykę dopiero gdy osiągniesz odpowiednią sprawność fizyczną, zdrowotną i wzmocnisz wszystkie systemy wewnętrzne.
  4. Nie używaj narkotyków i substancji odurzających. Zakładam, że nie jesteś Naga Yogi lub Aghori, a tym samym, zapewne nie osiągnęłaś mistrzostwa w stosowaniu substancji odurzających. Techniki przygotowania, mieszania i używania konkretnych narkotyków i ziół do przebudzenia Kundalini to wciąż pilnie strzeżona tajemnica. Jeżeli chcesz się nauczyć tej alchemii, musisz wyruszyć do Indii i pobrać odpowiednie nauki. Wiedza ta jest także obecna w wielu innych, starożytnych religiach, jednak trudno nazwać ją dostępną. Dlatego zapomnij o substancjach odurzających i skup się raczej na codziennej praktyce kriji, pranayamy i medytacji. Mało tego- zapomnij także o tytoniu i alkoholu, które też mogą być szkodliwe dla praktykujących Kundalini jogę. Z doświadczenia mogę Cię tylko pocieszyć, że wraz z regularna praktyką, ochota na nie całkiem znika.
  5. Najpierw się wylecz. Zanim rozpoczniesz poważną praktykę Kundalini jogi, powinnaś wyleczyć wszystkich nękające Cię choroby. Oczywiście, sama praktyka jogi stanowi wspaniałe lekarstwo w wielu przypadkach, jednak nie powinnaś rozpoczynać ćwiczeń, jeśli jesteś poważnie chora. Leczenie pod kierunkiem lekarza to absolutny priorytet, a w czasie leczenia i uzdrawiania powinnaś wykonywać wyłącznie łagodne zestawy kriji. Dodatkowo, rozważ lecznicze techniki pochodzące z Ajurwedy. Ajurweda to starożytna nauka o zdrowiu i leczeniu, która idzie ramię w ramię z praktyką Kundalini jogi.
  6. Zadbaj o czas i miejsce. Przebudzenie Kundalini nie jest procesem, który możesz przewidzieć lub zaplanować. Każdego dotyka w inny sposób, dlatego zapewnij sobie czas i przestrzeń, gdzie i kiedy proces będzie przebiegał naturalnym torem. Nie oznacza to, że masz porzucić dom, rodzinę i pracę i wstąpić do aszramu. NIE! Ale jeśli przebudziłaś Kundalini, będziesz potrzebowała odpoczynku, relaksu i samotności. W przeciwnym razie energia nie bezie w stanie działać w Tobie tak, jak powinna.
  7. Pamiętaj o modlitwie i postawie dziękczynnej. Wdzięczność i zaufanie w stosunku do Boga i Wszechświata (niezależnie od wyznawanej przez Ciebie religii), to podstawa rozwoju duchowego w prawie każdej kulturze. Mają one ogromne znaczenie w praktyce Kundalini jogi i podczas przebudzenia Kundalini. To prawdopodobnie najskuteczniejsze narzędzie, jakie masz do dyspozycji gdy energia się obudzi.
  8. Każdą sesję Kundalini jogi rozpocznij modlitwą o opiekę, przewodnictwo i inspirację. Jest to znak, że zwracasz się ku potężnym, kosmicznym siłom z należnym im szacunkiem i odpowiednim stanem serca i umysłu.

No więc… czy Kundalini joga jest niebezpieczna?

Życie jest niebezpieczne. Wszystko zależy od tego, jak do niego podejdziesz. Możesz się zamknąć przed światem, a możesz przeżyć cudowną przygodę. Praktyka Kundalini Jogi i medytacji otwiera drzwi to nieznanego. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do tej przygody i z szacunkiem i pokorą podejdziesz do tego, co może Cię spotkać na drodze- będzie to bezpieczna podróż.

Poprzedni artykułFotki z obozu Sierpień 2019 (Hotel Ossa)
Następny artykułPrzewodnik po stylach jogi