Podstawy Kundalini Jogi: System 7 Czakr

0
1596

System 7 czakr Kundalini Jogi opiera się na założeniu, że wzdłuż kręgosłupa znajduje się 7 podstawowych czakr. Każdej czakr przypisane jest skrzyżowanie nerwów i narządów tego regionu. Ponadto, każda czakra jest odpowiedzialna za pewne cechy i właściwości, które tworzą naszą osobowość.

Kiedy wzmacniamy i regenerujemy nerwy i narządy w danym regionie, aktywujemy te ośrodki energetyczne, które znajdują się w tym rejonie i tym samym pracujemy nad sobą nie tylko na poziomie fizycznym, ale także na poziomie emocjonalnym i psychicznym.

 

Regularna praktyka, umożliwiająca naładowanie czakr energią, pozwala osiągnąć równowagę, a co za tym idzie poprawę fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia. Ponownie należy podkreślić, że praktyka polega głównie na usuwaniu i rozpuszczaniu granthii (blokad) w tych rejonach, które powodują powstawanie choroby i zachwianie równowagi.

Zrozumienie Kundalini Shakti (Energii)

Kundalini jest energią. Fundamentalną energią, której przepływ w organizmie pozwala mu funkcjonować, na każdym poziomie świadomości. Jest to energia świadomości, można powiedzieć, że tam gdzie płynie Kundalini, istnieje świadomość. Obudzenie Kundalini oznacza rozproszenie blokady w systemie, co umożliwia coraz większy przepływ energii i świadomości. Gdy zatory są oczyszczone, uwięziona dotąd energia jest uwalniana. Kundalini jest w stanie swobodnie przepływać przez te regiony, leczyć je, odżywiać, odmładzać i równoważyć. Rozpuszczanie blokad może być traktowane jako oczyszczanie podświadomości, pozbycie się nierozwiązanych zaburzeń emocjonalnych i fizycznych, będących podstawą wielu naszych przywiązań i lęków. Joga Kundalini jest systemem, w którym poprzez proces uwalniania przeszłości, pozwalamy Nieskończoności przejawiać się w teraźniejszości.

Czym dokładnie są czakry?

Jak funkcjonują? Jak nad nimi pracować? Czakry są centralnymi elementami energetycznego modelu człowieka w jodze. Czakrę, dosłownie oznaczającą koło, najlepiej traktować jako wielowymiarowy wir energii. Wielowymiarowość oznacza, że mosty czakr „przecinają” ciało w wielu wymiarach. Według jogi, istnieją 4 elementy, które stanowią kompletną istotę ludzką. Są to:

  • ciało fizyczne,
  • ciało psychiczne lub ciało astralne,
  • ciało mentalne
  • i ciało przyczynowe.

Czakry umieszczone są w ciele astralnym i służą jako transformatory przenoszące energię pomiędzy różnymi organami. Ciało astralne najłatwiej sobie wyobrazić jako eterycznego sobowtóra ciała fizycznego. Prowadzi przez nie rozległy system kanałów (nadi), które przenoszą energię życia (pranę, chi lub siłę życiową). Jakość i ilość prany przepływającej przez nadie decyduje o zdrowiu czakr. Czakry są otwierane i równoważone przez strumień prany. Czakry leżą wzdłuż kręgosłupa od podstawy do górnej części głowy. Istnieje siedem głównych czakr. Każda z czakr odpowiada za fizyczny region, w którym się znajdują, a także odpowiada za pewne cechy emocjonalne i konkretne cechy osobowości. Ponieważ są one prawidłowo aktywowane i zasilane przez właściwy przepływ prany, odpowiednie rejony fizyczne są odmładzane i wzmacniane.

Nazwa Czakry Lokalizacja Podstawowy wpływ fizyczny Podstawowy wpływ emocjonalny/ wpływ na osobowość
Mooladhara Chakra (Czakra Korzenia) Krocze Układ wydalniczy Ochrona fizyczna i Strach
Swadhisthana Chakra Podstawa kręgosłupa Funkcje seksualne, płciowość Wyrażanie siebie i kreatywność
Manipura Chakra Splot słoneczny Systemy trawienne Siła woli, gniew.
Anahata Chakra (Czakra serca) Środek klatki piersiowej Układ krążenia i układ oddechowy Miłość
Vishuddhi Chakra (Czakra gardła) Gardło System słuchu i mowy Komunikacja
Ajna (3cie oko) Środek głowy, środek czoła, na linii między brwiami. Oczy i postrzeganie Intuicja
Sahasrara (Czakra korony) Czubek głowy Mózg i system nerwowy Oświecenie

 

Na czym polega praca z czakrami?

Klucz do otwarcia i równoważenia czakr to oczyszczenie nadii z blokad i zwiększenie przepływu prany. Istnieją różne metody, by to osiągnąć, jednak najlepiej uczynić to zrobić za pomocą jogi i pranajamy. Zwłaszcza Krija Joga, Kundalini Joga i Pranajama są zasadniczo nauką o aktywacji czakr. Zostały one stworzone i zaprojektowane, by systematycznie rozpuszczać blokady i umożliwiać przepływ energii poprzez nadie. Gdy zwiększa się przepływ energii, czakry są otwarte i z czasem się optymalnie wyważone. Umożliwia to osiąganie wyższych poziomów świadomości i umożliwia osiągnięcie większego potencjału w życiu.

Poprzedni artykułPrzewodnik po stylach jogi
Następny artykułPodstawy medytacji – wprowadzenie